sreda, 23. maj 2012

Zvok in zajem zaslona

Zvok


Ker sem si kot temo mojega e-portfelja izbrala ravno zvok, imam nekakšen opis tega kaj zvok je, že v prejšnjih objavah.
Miselni vzorec iz prejšnje objave: Miselni vzorec
Tako bom raje večji del porabila za predstavit kaj lahko na računalniku z zvokom vse naredimo.
Zvok je v naravi v analogni obliki, v obliki valovanja in je neprekinjen. Ker v računalniku potrebujemo digitalno obliko, moramo analogni signal zvoka pretvoriti v ustrezno digitalno obliko.


Slika: Kako pretvorimo iz analognega v digitalni zvok

Če želimo zvok vnesti v računalnik, to naredimo z mikrofonom. Ko se ta po postopku digitalizira, ga lahko slišimo preko zvočnikov. Mikrofon in zvočniki sta tako najpomembnejši V/I napravi, ko se tiče zvoka.

Pomembni trije pojmi, ki jih srečamo, ko govorimo o zvoku so:
  • Frekvenca vzorčenja - Tako imenujemo postopek pretvorbe analognega signala v digitalnega s pomočjo A/D pretvornikov. Izbrati moramo vzorčevalno periodo, ki določi časovni razmik med posameznimi vzorci. Frekvenca vzorčenja 44,1 kHz označuje CD-kakovost.
  • Hitrost zajema - S tem povemo koliko fizičnega prostora namenjamo zapisu ene sekunde zvoka. Izražamo jo v bitih. Pri hitrosti zajema 384 Kb/s dobimo CD-kakovost.
  • Stiskanje - Digitalizacija vzame veliko spominskega prostora, zato potrebujemo stiskanje. Poznamo izgubno in brezizgubno stiskanje. Pri izgubnem stiskanju algoritem odstrani vse informacije izvornega zvoka, ki jih človek ne bi zaznal. Po standartu MPEG poznamo 3 različne vrste stiskanja. Zapis zvoka v MP3 formatu pri vzorčenju 128 Kb/s ponuja razred stiskanja okoli 11:1.
Nekaj različnih formatov zvoka:
  • MIDI (Musical Instrument Digital Interface) - Je elektronski standardni protokol, s katerim lahko komunicirajo različne elektronske glasbene naprave. Danes je to splošno sprejet standard, namenjen snemanju glasbenih sekvenc, krmiljenju glasbil in računalniškemu shranjevanju podatkov. MIDI zapis je stisnjen, ker zvoka ne snema, ampak vse zvoke ponazori računalnik. Zvok tako nikoli ni enak tistemu, ki je bil posnet v naravi. Datoteke zapisane v takem formatu lahko poljubno spreminjamo.
  • WAV (Waveform) - Ta format sta razvil Microsoft in IBM za shranjevanje glasbe na PC-jih. WAV obdrži vse podatke o zvoku. Uporabljajo ga predvsem profesionalci. Je format z maksimalno kvaliteto
  • MP3 - MP3 format je eden izmed najbolj znanih formatov. Je oblika zapisa glasbe z izgubami. Tukaj je uporabljena metoda stiskanja.
  • WMA (Windows Media Audio) - Je stisnjen zvočni format, ki ga je razvil Microsoft. Namen je bil izriniti MP3 format. Razlika med MP3 in WMA je, da je MP3 izgubno kompresiran WMA pa brezizgubno kompresiran. Testi so pokazali, da sta pri isti bitni kakovosti ekvivalentna.

Pesmi, ki jih imamo na računalniku želimo seveda tudi poslušati. Poznamo veliko različnih programov za predvajanje zvoka. Jaz osebno uporabljam iTunes, včasih tudi Winamp. Predvajalniki imajo možnost predvajanja ene pesmi ali celotnega seznama. Možno je tudi nastaviti, da naključno izbira pesmi iz seznama ali gre po vrsti po njem. Lahko se nastavi število ponavljanj določene pesmi in neskončno ponavljanje vseh pesmi.

Poleg poslušanja glasbe, pa nas lahko zanima tudi njihovo urejanje. Za to imamo urejevalnike zvoka. Že lani pri predmetu Uporaba programske opreme smo spoznali program Audacity. To je brezplačni program, ki si ga je možno naložit na računalnik iz njihove spletne strani. Na njem je možno delati vse možno stvari. Zvočni posnetek lahko snemamo in predvajamo, lahko ga režemo, kopiramo, dodajamo učinke, spreminjamo hitrost in višino tona,... 



Slika: Izgled programa Audacity


Zajem zaslona

Za vse dosedanje objave sem uporabljala tudi možnost zajema zaslona. Seveda sem uporabljala le zajem zaslona kot sliko, možen je tudi zajem zaslona v obliki filmčka. Takšne po navadi uporabljamo, če žellimo ustvariti vodič po kakšnem programu. Na YouTubu je pa tudi zelo popularno snemanje med igranjem kakšne igre. 
Vsi računalniki imajo možnost zajema zaslona kot sliko. To preprosto naredimo tako, da kliknemo na gumb Print Screen (PrntScr) na tipkovnici. Ko to naredimo gremo v enega izmed urejevalnikov slik (npr. Slikar) in prilepimo sliko na prazno platno (Ctrl+V).

Slika: Pozicija gumba Print Screen na tipkovnici

Kar se pa tiče zajemanja zaslona v obliki filmčka, si to lahko ogledate na naslednji povezavi, ki je tudi vodič kako urediti zvočni posnetek v programu Audacity.
Za snemanje tega filmčka, sem izbrala program CamStudio. Predstavitev sem nato naredila z Windows Movie Maker

Video: Predstavitev obdelave mojega zvočnega posnetka v programu Audacity preko zajema zaslona

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Viri:

Vas pozdravlja Morgan :)

petek, 18. maj 2012

Animacije in miselni vzorci

Animacije




Animacija je iluzija gibanja, ki jo dosežemo s hitrim prikazovanjem sličic. Vsaka sličica je nekoliko drugačna od predhodne. Običajno posnamejo 24 ali 12 sličic na sekundo, kar presega sposobnost človeškega vida, razločiti posamezne sličice (Wikipedija).
Jaz  bom svojo animacijo naredila preko programa BenetonMovie GIF. S tem programom sem delala tudi v šoli na vajah.

Za ogled animacije: Animacija

Torej postopek. Kot prvo sem si morala na računalnik naložiti program Beneton Movie GIF. Vse skupaj je trajala manj kot 5 minut, vse kar je potrebno delati je klikati na gumb Naprej. Ko je bil program naložen, sem si na spletu izbrala sličice, ki sem jih kasneje uporabila v moji animacija. Natančneje, izbrala sem si 1 sličico, ki sem jo nato na spletni stran PicMonkey 13x spremenila. Spremenila sem temperaturo in saturacijo slike. Ko sem vse to pripravila, sej zagnala program Beneton Movie GIF. V program sem uvozila vseh 13 slik in jih postavila v vrsto. Najprej sem se rahlo poigravala z možnostmi, ki ti jih program sam ponudi (spodnji sliki). Odločila sem se, da bom uporabila animacijski efekt pod imenom "Spread". To pa je tudi vse kar sem spreminjala na slikah, ki sem jih uvozila.


Nato sem se odločala glede dolžine animacije. Kot vidimo na spornji sliki, imamo možnost zamude med posameznimi slikami. Jaz sem pustila kar na 0. Večja kot je številka, dlje bo animacija trajala in počasneje se bodo slike menjavale, kar bo naredilo animacijo nepovezano (vsaj v tem primeru). To število jo možno menjati med vsakima dvema slikama. Jaz sem pustila pri vseh 0. Kar sem spreminjala je prosojnost. Vse razen prve, pete, devete in trinajste slike sem naredila prosojne. In kot vidimo v spodnjem delu, je še kvadratek s kljukico pri besedi "Loop". To nam omogoča, da se animacija ponavlja. Če to izključimo, se animacija izvede samo enkrat.


Ko sem vse to določila, sem svojo animacijo shranila na svoj računalnik. Animacija je shranjena s končnico GIF.

Kako bi lahko animacije uporabili med poukom?
Preprosto. Karkoli je takšnega, ki si je lažje predstavljati vizualno, vendar je dejansko stvar težko prinesti v razred, se lahko prikaže preko animacije (npr. kako deluje toplotni stroj). Dejansko se to da uporabiti tudi za lažje pojme, vendar se mi za take stvari animacija zdi najbolj pomembna. Glede matematike lahko animacijo uporabimo glede števila pi. Če imamo krog s premerom 1, bo obseg kroga enak pi. To se da preprosto pokazati preko animacije (Pi). Kakorkoli, za prikaz računanja (seštevanje, odštevanje,...) je animacije nesmiselno uporabljati, razen če si kot učitelj zelo zelo zelo len in se ti med poukom ne ljubi pisati po tabli. :)



Miselni vzorci

Sedaj pa še miselni vzorci. Miselni vzorec je diagram, ki ponazarja besede, ideje, naloge, ali druge elemente, povezane in razporejene okoli osrednje ključne besede ali ideje (iz prosojnic iz vaj).
Miselne vzorce navadno uporabljajo učenci za učenje nove snovi. Navadno ima drevesasto obliko, kjer so z večjo pisavo zapisane bolj splošne in pomembne besede, z manjšo pa več ali manj bolj podrobna razlaga prejšnjih besed.
Za izdelavo mojega miselnega vzorca sem uporabila spletno stran bubbl.us.

Postopek:
Najprej se je potrebno registrirati na stran. Registracija je hitra in enostavna, tako da s tem uporabnik ne bi smel imeti večjih težav. Nato dobimo 2 možnosti, ali začnemo z novim miselnim vzorcem ali uvozimo že narejenega. Ker o zvoku še nisem nič pisala, sem izbrala možnost nov miselni vzorec.
Prikaže se nam 1 oblaček, na katerem piše "Start here". Tam zapišemo naš naslov, v mojem primeru Zvok. Če položimo miško na oblaček, vidimo da imamo možnost spreminjanja barve oblačka, velikost pisave, povezljivosti z drugimi oblački in možnost brisanja oblačka. Nove oblačke lahko dodajamo s klikanjem na miško ali z bližnjicami na tipkovnici. S tipko Tab naredimo nov enak oblaček, s tipkama Control+Enter pa naredimo podoblaček že narejenemu. Ker je Zvok moj glavni naslov, bom naslednji oblaček naredila s Control+Enter. Večkrat kot kliknemo Control+Enter, več podoblačkov bomo dobili. Vsakemu oblačku lahko naredimo več podoblačkov, tudi enakih oblačkov lahko naredimo veliko.
Ko pišemo miselni vzorec lahko različne oblačke poljubno premikamo po podlagi, vse podoblačke pa lahko minimiziramo v nadoblaček, vse do glavnega naslova. To je zelo praktično med ponavljanjem snovi.
Ko zaključimo s pisanjem miselnega vzorca, ga lahko shranimo kot jpg ali png sliko tudi na računalnik. Vse kar moramo narediti je klikniti na gumb Export.

Za ogled miselnega vzorca




Razlika med zgornjo in spodnjo sliko je v tem, da na zgornji sliki pri vsakem oblačku piše koliko podoblačkov spada kam.
Kako bi takšne miselne vzorce uporabili med poukom? Kot sem že zgoraj omenila, zelo so priročni za ponavljanje snovi. Z delanjem miselnih vzorcev dobimo tudi smisel za prostor, saj moramo premisliti kam bomo kakšen oblaček dali, da bo vse kar želimo zapisati stalo. Čeprav je na elektronskih to lažje popraviti kot na papirju.

Edina slaba stran obeh programov, ki sem jih uporabila je, da sta oba v angleškem jeziku. Drugače pa nimam nobenih pripomb, saj je vse dokaj enostavno in očitno.

  Morgan vas pozdravlja :)